اصلاح نژاد گروهی گوسفندان افشاری با مشارکت بهره برداران

مسئول بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان زنجان گفت: اصلاح نژاد گروهی گوسفندان افشاری با مشارکت بهره برداران و در قالب برنامه حفظ ذخایر ژنتیکی دامی کشور اجرا می گردد.

اصلاح نژاد گروهی گوسفندان افشاری با مشارکت بهره برداران

سیدسعید موسوی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: هم اکنون سه فقره پروژه تحقیقاتی اصلاح نژاد و پرورش گوسفند افشاری در بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان با همکاری معاونت بهبود فراوریات دامی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان در حال انجام است و پروژه اصلاح نژاد گروهی گوسفندان افشاری با مشارکت بهره برداران یکی از آن ها را شامل می گردد.

وی ادامه داد: استان زنجان یکی از مهم ترین مراکز پرورش گوسفند و بز در کشور محسوب می گردد و شرایط جغرافیایی و اجتماعی این منطقه، زمینه را برای پرورش گوسفند فراهم نموده است. طوری که توانسته در تامین بخش عمده ای از گوشت قرمز مورد احتیاج جامعه نقش مهمی داشته باشد؛ در واقع زنجان 1.34 درصد از وسعت کشور را به خود اختصاص داده ولی میزان گوشت گوسفند و بره فراوریی در استان 43.5 تن است.

موسوی ادامه داد: توسعه پایدار پرورش گوسفند هنگامی امکان پذیر است که پرورش این دام از سوددهی مناسبی برخوردار باشد و به تدریج، امکان پرورش اقتصادی آن در شرایط متمرکز (صنعتی) و روستایی با حداقل وابستگی به مراتع فراهم گردد. به استناد قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و قانون نظام جامع دامپروری کشور، حفظ ذخایر ژنتیکی و توسعه پرورش گوسفندان بومی با رعایت اصول محیط زیست و کاهش وابستگی پرورش گوسفند به مراتع و منابع طبیعی مدنظر قرار گرفته است.

مسئول بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان زنجان، توضیح داد: پروژه اصلاح نژاد گروهی گوسفند افشاری با هدف برنامه ریزی برای اصلاح و بهبود ساختار ژنتیکی این نژاد و در راستای افزایش فراوری گوشت قرمز با در نظر دریافت ملاحظات اجتماعی، تغییرات اقلیمی و خشکسالی ها تدوین گردیده است؛ در واقع طرح اصلاح نژاد گروهی، یک کار گروهی تعاونی است و پرورش دهندگان، میش های با عملکرد بالای خود را برای شرکت در یک هسته مرکزی شناسایی می نمایند. این میش ها نیز در یک محیط مشترک پرورش داده گردیده و رکوردگیری می شوند.

وی اضافه کرد: به منظور اجرای این پروژه حداقل 2000 راس گوسفند (10 تا 15 گله) در قالب تشکل های محلی در یک یا چند منطقه جغرافیایی استان که سابقه همکاری با معاونت امور دام داشتند، در نظر گرفته گردیده است و همه میش های مولد مربوط به گله های شاخص و برتر پرورش یافته تحت سامانه پرورش روستایی است که قبلا در طرح محوری قوچ بوده اند و شرایط فراوریی، فراوریمثلی و مدیریتی مطلوبی دارند. همچنین با استفاده از تلقیح مصنوعی و یا انتقال قوچ های مشترک، اتصال ژنتیکی بین گله های منتخب و گله ایستگاه گوسفند افشاری ایجاد می گردد. جفت گیری ها نیز به صورت کنترل گردیده بوده و رکوردگیری صفات انجام خواهد شد.

موسوی یادآور شد: برقراری اتصال ژنتیکی بین گله های مردمی و گله ایستگاه گوسفند افشاری معاونت امور دام، اجرای برنامه آمیزش کنترل گردیده در گله های مردمی و گله ایستگاه گوسفند افشاری معاونت امور دام، بهبود عملکرد صفت وزن میش هنگام جفت گیری، افزایش وزن بره در زمان شیرگیری، همچنین افزایش وزن بره های از شیر گرفته گردیده به ازای هر میش از اهداف پروژه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اصلاح نژاد گروهی گوسفندان افشاری با مشارکت بهره برداران" امتیاز دهید

1 کاربر به "اصلاح نژاد گروهی گوسفندان افشاری با مشارکت بهره برداران" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح نژاد گروهی گوسفندان افشاری با مشارکت بهره برداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید