انتقاد دیرهنگام همتی از تورم زا بودن بودجه خبرنگاران

به گزارش وبلاگ انار، در حالی که دولت از ماه ها قبل در تدارک تدوین لایحه بودجه سال آینده کل کشور بود، رئیس کل بانک مرکزی در انتقادی دیرهنگام از تورم زا بودن بودجه 1400 گلایه کرد.

انتقاد دیرهنگام همتی از تورم زا بودن بودجه خبرنگاران

به گزارش گروه مالی وبلاگ انار، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی در مورد بودجه 1400 نوشت: از این که بودجه سال 1400 کشور، با تفاهم نسبی دولت و مجلس معین تکلیف و به تصویب نهایی رسید جای شکر دارد.

فارغ از محاسن و ایراداتی که می توان به محتوای بودجه گرفت، یک نکته معین شد: همه دولت ها و مجالس، علیرغم انتقاد از رشد نقدینگی و تورم، حتی با پرچم اصلاح ساختاری بودجه، نهایتاً به بودجه ای با توان رشد بالای نقدینگی رضایت می دهند.

درحالیکه مجلس محترم همزمان در صدد تصویب طرحی، برای اصلاح ساختار اداره بانک مرکزی، با هدف تقویت استقلال و نیز پاسخگویی بیشتر بانک مرکزی است، اعداد و ارقام بودجه مصوب و تبصره های متعدد آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است که نتیجه آن می تواند انتشار پول پر قدرت و رشد نقدینگی باشد.

کنترل نقدینگی و تورم مهمترین هدف بانک مرکزی است. با توجه به امکان تشدید رشد نقدینگی از ناحیه بودجه کشور، یکی از راه های کنترل رشد نقدینگی نیز تشدید کنترل ترازنامه بانک ها است و این شاید در تناقض با تکالیف بودجه و همچنین برنامه خروج از رکود قرار گیرد. بانک مرکزی این انتظار راهم دارد که دولت و مجلس در راستا کنترل نقدینگی و تورم پشتیبان بانک مرکزی باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "انتقاد دیرهنگام همتی از تورم زا بودن بودجه خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد دیرهنگام همتی از تورم زا بودن بودجه خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید