انتقاد هادی غفاری از شورای نگهبان

به گزارش وبلاگ انار، اشتباهات فاحش نمایندگان مجلس یازدهم بار دیگر تبعات منفی نظارت استصوابی را عیان کرد. سوال این است که با چه راه حلی می توانیم از تشکیل دوباره مجلسی کم اطلاع نسبت به امر نظارت و قانون گذاری جلوگیری کنیم؟

انتقاد هادی غفاری از شورای نگهبان

به گزارش اعتمادآنلاین، هادی غفاری، عضو مجمع نیرو های خط امام، در این باره اظهار کرد: مسائل کشور ریشه در این دارد که قانون اساسی به درد شرایط امروز نمی خورد؛ یعنی ضروری است در بخش زیادی از بند های قانونی تجدیدنظر گردد تا بلکه از این طریق بتوانیم مسائل پیش رو را حل کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه گفت: یکی از معضلات ساختاری کشور این است که بعضی از نهاد ها که اتفاقاً در امور تاثیرگذاری مستقیمی دارند به لحاظ قانونی در قبال اشتباه ها و خطا های احتمالی به هیچ جا جوابگو نیستند. طبیعی است در چنین شرایطی چه خطراتی کشور را تهدید می نماید. به همین دلیل تاکید می کنم همه دستگاه ها و ارگان ها باید خود را ملزم به جوابگویی به مراجع قانونی بدانند تا بدین ترتیب در تصمیم هایشان فقط مصلحت کشور و منافع مردم را لحاظ نمایند.

او اضافه نمود: در قانون اساسی بندی به نام نظارت شورای نگهبان بر انتخابات داریم که این شورا از انتخابات مجلس چهارم به بعد با تکیه بر این قانون افراد را به دلایل واهی رد صلاحیت کرد. در واقع یکی از علل بحران های ریز و درشت این است که اعضای شورای نگهبان با نظارت استصوابی بهترین فرزندان انقلاب را رد صلاحیت کردند تا در نتیجه مردم در سال گذشته مشارکت 10 درصدی در انتخابات داشته باشند و آن هایی هم که رأی دادند افرادی را برگزیدند که صلاحیت لازم را برای وکالت مردم ندارند.

عضو مجمع نیرو های خط امام شرح داد: بنابراین نمی توانیم از مجلس یازدهم که منتخب اقلیت مردم است توقع چندانی داشته باشیم. اینکه سخنگوی شورای نگهبان نظارت استصوابی را ابزاری برای رأی نیاوردن قاتل ها عنوان می نماید توهینی آشکار به مردم است. این آقا مگر مردم ایران را چطور شناخته است که فکر می نماید حاضرند به یک قاتل رأی بدهند؟

هادی غفاری در خاتمه گفت: یکی از نمایندگان مجلس دهم گفته بود، چون در دور بعد بنای ثبت نام ندارم از شورای نگهبان نمی ترسم و آزادانه اظهارنظر می کنم. این حرف نشان می دهد که مردم نمی توانند به وکلای مجلسی خود امیدی داشته باشند.

منبع: فرارو

به "انتقاد هادی غفاری از شورای نگهبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد هادی غفاری از شورای نگهبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید