بازدید کمیسیون فرهنگی از بنادر شهید بهشتی و چابهار در استان سیستان و بلوچستان

اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با حضور در استان سیستان و بلوچستان از شهرستان ها و زیرساختهای ورزشی، عمرانی، گردشگری و بندری این استان بازدید کردند.

بازدید کمیسیون فرهنگی از بنادر شهید بهشتی و چابهار در استان سیستان و بلوچستان

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به سفر کمیسیون فرهنگی به استان سیستان و بلوچستان، گفت: به دلیل گستردگی استان، کمیسیون فرهنگی به دو دسته تقسیم شد. گروه اول شامل آقایان مازنی، سعیدی و ابراهیمی و خانم سیاوشی از شهرستان های زابل و زاهدان و مناطق اطراف این دو شهرستان بازدید کردند و گروه دوم شامل آقایان مسعودی و طباطبایی نژاد و خانم ها سلحشوری و ذوالقدر نیز از شهرستان چابهار و مناطق پیرامونی بازدید کردیم.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: در بازدید از بنادر شهید بهشتی و چابهار مسؤولان این دو بندر فضای پس از برجام را عامل خریداری کردن تجهیزات زیربنایی و مهم بندری و ارتقای فنی این دو بندر اعلام و ابراز خرسندی کردند رشد و توسعه این بنادر استمرار داشته باشد. مدیران این دو بندر از خروج بندر شهید بهشتی از شمول تحریم های آمریکا و پهلوگیری کشتی های خارجی در اسکله این بندر برای صادرات و واردات گندم و مواد غذایی و ظرفیت به وجود آمده در این بندر برای مبارزه با تحریم ها صحبت کردند.

وی ادامه داد: همچنین در نشست شورای فرهنگی، ورزشی و هنری فرمانداری چابهار حضور یافتیم. معاون پارلمانی وزارت ورزش و جوانان و مدیرکل مجلس وزارت ارشاد نیز در این نشست حضور داشتند. در این نشست معاون پارلمانی وزیر ورزش و جوانان قول اختصاص بودجه هایی به هیاتهای ورزشی و اتمام پروژه های زیربنایی ورزشی عنوان نمود. در ادامه نیز از برخی مناطق گردشگری و بومگردی سواحل مکران بازدید کردیم. در این بازدید متوجه شدیم سواحل مکران به دلیل شرایط طبیعی و خدادادی خوب دارای ظرفیت های خوب و بسیار عالی و کم نظیری در حوزه گردشگری است اما متأسفانه پیشرفت و توسعه در منطقه آزاد چابهار صرفا محدود به این شهرستان بندری شده و دیگر مناطق با وجود ظرفیت عالی در فقر به سر می برند.

ذوالقدر اعلام کرد: وضعیت سالن های ورزشی شهرستان چابهار نیز قابل بیان نیست به طوری که سالن ورزشی این شهرستان که از سال 84 تکمیل نشده، فرسوده و طبق گفته مسؤولان باید تخریب گردد.

وی ادامه داد: مسؤولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت ورزش و جوانان و سازمان مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد چابهار باید توجه ویژه ای به برطرف این معضلات داشته و برای پیشرفت و توسعه این منطقه زیبای کشور کوشش نمایند. توسعه و پیشرفت این منطقه با توجه ظرفیت های خدادادی و طبیعی و همجواری با اقیانوس و آب های آزاد می توانند از حیث اقتصاد مقاومتی برای کشور ارزآور باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه اضافه کرد: در جمع هنرمندان چابهار نیز حضور یافتیم. هنرمندان چابهاری از مسائل بیمه ای، معیشتی و شغلی و اقدامات غیرکارشناسی مسؤولان ادارات مختلف منطقه آزاد چهابهار گلایه کردند. از حاشیه ها و روستاهای اطراف چابهار نیز بازدید کردیم و متاسفانه با وجود تبدیل چابهار به منطقه آزاد تجاری ولی هنوز زندگی کپرنشینی در این مناطق ادامه دارد. گروه حاضر پس از بازدید تصمیم گرفت با رییس منطقه آزاد چابهار نشست مشترک گذاشته تا در جریان برنامه های فقرزدایی این منطقه قرار بگیریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازدید کمیسیون فرهنگی از بنادر شهید بهشتی و چابهار در استان سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید کمیسیون فرهنگی از بنادر شهید بهشتی و چابهار در استان سیستان و بلوچستان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید