تظاهرات استانهای عراق علیه اوضاع معیشتی و ترورها

به گزارش وبلاگ انار، تظاهرات ها در استان های عراق برای محکوم کردن اوضاع معیشتی و ترورها به ویژه در بصره شدت گرفته است. نخست وزیر عراق نیز وعده مجازات عاملان کشتار فعالان عراقی را داده است.

تظاهرات استانهای عراق علیه اوضاع معیشتی و ترورها

به نقل از المیادین، معترضان اتوبان محمد قاسم را در بغداد بستند. خبرنگار المیادین گزارش داد که معترضان به یکی از درهای وزارت دارایی یورش بردند.

معترضان تظاهراتی را در نزدیکی پل وزارت دارایی به سمت منطقه النهضه در مرکز بغداد در جهت اتوبان محمد قاسم برگزار کردند.

در استان های ذی قار و بابل نیز تظاهرات هایی برگزار گردید. خانواده های قربانیان تظاهرات ذی قار در جنوب عراق تجمع اعتراضی را برای درخواست جهت مجازات عاملان ریختن خون فرزندانشان برگزار کردند. این تجمع اعتراضی در مقابل دادگاه تجدیدنظر ذی قار و پس از آنکه کمیته تحقیقات پرونده را به دستگاه قضائی تحویل داد، برپا شد.

تظاهرکنندگان اوضاع معیشتی و ترورها در بعضی از مناطق عراق به ویژه در بصره را محکوم کردند.

معترضان به اداره بهداشت بابل یورش برده و خواستار برکناری محمد الجعیفری، مدیرکل آن و طرف های ذی ربط در این نهاد به دلیل افزایش ابتلاها به کرونا و آمار فوتی ها و سوء مدیریت و فساد اداری شده و درخواست خود را برای بازخواست افراد کوتاهی نموده مطرح کردند.

تعهد الکاظمی برای مجازات مجرمان

در همین حال، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با خانواده ریهام یعقوب، فعال زن عراقی که در استان بصره ترور شد، ملاقات کرد.

دفتر رسانه ای نخست وزیر عراق به نقل از وی خاطرنشان کرد: من به خون این شهید زن قسم می خورم که مجرمان، از مجازات رهایی نمی یابند حال هرچقدر که طول بکشد، خون این شهید و همچنین شهید هشام الهاشمی و شهید تحسین اسامه به هدر نخواهد رفت.

الکاظمی در این ملاقات در بصره گفت: سخنان شهید ریهام، ترس و وحشت را در دل قلب های انسان های مجرم ترسو ایجاد کرد و اقدامات خیرخواستاره وی باعث لرزه به تن آنها شده بود و این شهید جوان در بهار زندگی اش به نمادی در بصره تبدیل شد.

عملیات امنیتی در بصره

از سوی دیگر، در پی ترور فعالان و تظاهرکنندگان، در استان بصره عملیات گسترده ای در بیش از شش منطقه این استان از جمله الزبیر، العشار، المدینة، شط العرب رخ داد که به کشف و ضبط سلاح، بازداشت افراد تحت تعقیب انجامید. این عملیات امنیتی یک روز پس از سفر الکاظمی به بصره اجرا شده است.

خالد المحنا، سخنگوی وزارت کشور گفت که یک نیروی امنیتی گسترده عملیاتی را برای اجرای دستورات بازداشت افراد تحت تعقیب در مناطق مختلف این استان اجرا کرد که این عملیات به بازداشت 304 فرد تحت تعقیب دستگاه قضائی به اتهام های جنائی و قانون مبارزه با تروریسم و کشف و ضبط سلاح و تجهیزات مختلف و مواد مخدر انجامید.

وی با بیان اینکه این افراد بازداشت شده به دستگاه قضائی ارجاع داده شدند، گفت که پلیس بصره به اقدامات برای إعمال قانون جهت اطمینان بخشی نسبت به وجود نیروهای امنیتی قادر به حفظ امنیت و برخورد با مشت آهنین با هرکس که به خودش اجازه به بازی دریافت امنیت و ثبات استان را داده است، ادامه می دهد.

همزمان، رسانه های محلی سندی از فرماندهی پلیس در بصره را منتشر کردند که در آن، چندین تصمیم امنیتی جدید برای جلوگیری از ترورها در این استان صادر شده است که بر لزوم إعمال اقتدار دولت، تعیین شدن باندهای مسئول ترورها و ربودن فعالان، کوشش برای حل مسائل امنیتی اخیر و بازداشت هرچه سریع تر مسببان تاکید نموده است.

این سند همچنین قید نموده است که نباید هیچ خودرویی بدون پلاک یا با شیشه های دودی آمد و شد کند و هر یگان امنیتی که این خودروها را توقیف نکند، بازخواست خواهد شد. همچنین بر انحصار سلاح در دست دولت و تسلیم نشدن در مقابل هیچ طرفی و تشکیل ایست های بازرسی مشترک برای اجرای قانون تاکید شده است. در این سند بر حفاظت از شرکت کنندگان در تظاهرات های مسالمت آمیز و حفظ دارایی های خصوصی و دولتی و اتخاذ اقداماتی در حق افراد نفوذی و خرابکاران تاکید شده است.

یک افسر در فرماندهی پلیس بصره که نخواست نامش فاش گردد، در مصاحبه با العربی الجدید گفت که خودروهای گشت زنی امنیتی در خیابان های بصره آمد و شد نموده و ایست های بازرسی مستقر شده اند تا تحرکات باندهای قانون گریز را کاهش دهند. فرماندهی پلیس به دستورات نخست وزیر که بر پیگرد مسببان ترورها و سپردن آنها به عدالت در سریع ترین زمان ممکن تاکید نموده است، پایبند است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "تظاهرات استانهای عراق علیه اوضاع معیشتی و ترورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات استانهای عراق علیه اوضاع معیشتی و ترورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید