راه های خانگی برای از بین بردن بوی بد پا

به گزارش وبلاگ انار، تهران (پانا) - در این بخش 6 راه خانگی برای از بین بردن بوی بد پا را مرور می کنیم. راه چاره های زیادی برای از بین بردن بوی بد وجود دارد اما قبل از هرچیزی باید نکاتی را در نظر داشت: اول اینکه فقط پاهای ما بو نمی گیرد، بلکه تمام انسان ها وقتی عرق می نمایند بو می گیرند، دوم اینکه تا در شرایط حادی قرار نگرفته اید لازم نیست از مواد شیمیایی خوشبو نماینده بهره ببرید.

راه های خانگی برای از بین بردن بوی بد پا

به گزارش پارس ناز، در ادامه بیشتر صحبت می کنیم.

چرا پاهای ما بو می گیرند؟

پاها همواره رطوبت دارند زیرا که ما انسان ها در پاهای خود نزدیک به 250 هزار غده تعریق داریم و به همین دلیل پاها بیشتر از سایر نقاط بدن عرق می نمایند. وقتی سرپا هستید، در معرض هوای گرم قرار می گیرید یا اینکه در حال ورزش کردن و فعالیت بدنی هستید بدن اعضای بدن شما برای خنک شدن آغاز به انجام عمل تعریق می نمایند. حال چرا پاها بیشتر از سایر نقاط بدن بو می گیرند؟

جواب اینجاست که کف پاهای ما همواره روی زمین قرار دارند یا اینکه درون کفش و کتانی محبوس هستند، وقتی کف پاها آغاز به تعریق می نمایند باکتری هایی که روی پوست زندگی می نمایند آغاز به عمل تجزیه مایع تعریق ما می نمایند، به همین دلیل اگر پاها یا سایر نقاط تعریق بدن به مدت زیادی در شرایط خفگی قرار داشته باشد یا اینکه بهداشت فردی رعایت نگردد، بویی می گیرند که از نظر ما انسان ها نامطبوع است.

وقتی شما عرق روی پوست خود را شست و شو ندهید، لباس های خود را تعویض نکنید و پوست خودتان را تمیز نگه ندارید، طبیعی است که بدن شما بوی عرق بگیرد. بعضی افراد که بهداشت خود را رعایت می نمایند اما بوی عرق شان زننده است، مسائل هورمونی دارند که با طب سوزنی یا مصرف دارو قابل کنترل و درمان می باشد. در ادامه راه هایی خانگی برای از بین بردن بوی بد پا را مرور می کنیم.

1. بهداشت فردی را رعایت کنید

با رعایت نکات بهداشتی شما به طور دائم از رشد باکتری های تجزیه نماینده جلوگیری می کنید. همان طور که روزانه چندین بار دست های خود را می شویید باید پاهای خودتان را هم شست و شو دهید. پیامبر اکرم (ص) به اصحاب خود دستور داده بودند که روزی 5 بار پاها، دست ها و صورت خود را شست و شو دهند و بعد به راز و احتیاج با خدا بپردازند.

2. از جوش شیرین بهره ببرید

جوش شیرین فواید بسیاری دارد که از جمله آن می توانیم باکتری زدایی را نام ببریم. می توانید مقداری جوش شیرین روی یک پارچه بریزید و شب ها که کفش و کتانی به پا نمی کنید، آن درون کفش خود قرار دهید. جوش شیرین می تواند تا حد زیادی باکتری های درون کفش را از بین ببرد.

3. کفش های خود را تعویض کنید

فقط به استفاده از یک کفش یا کتانی آن هم به مدت زیاد قانع نباشید. کفش ها هم عمر دارند و این طبیعی است که بعد از شش ماه پوشیدن یک کفش یا کتانی پاها و جوراب های شما دائما بو بگیرند زیرا که رطوبت و باکتری های حاصل از عمل تعریق پاهای شما به مدت زیادی درون کفش های تان انباشته شده اند. یا همواره چند کفش و کتانی داشته باشید، یا کتانی هایی بخرید که قابل شست و شو هستند.

4. از پودرهای مخصوص بهره ببرید

شما می توانید از پودرهای مخصوص بوی پا که در داروخانه ها عرضه می شوند بهره ببرید یا اینکه از پودر نشاسته ذرت یا پودر بچه بهره ببرید. شب ها وقتی می خواهید استراحت کنید به پاهای خود پودر بزنید و روی آن را حتی الامکان نپوشانید.

5. تعویض جوراب ها

همواره چند جفت جوراب داشته باشید، البته جوراب های نخی! نه جوراب هایی که در سوپرمارکت ها و ایستگاه های مترو می فروشند. الیاف طبیعی قدرت جذب رطوبت بدن را دارند اما الیاف مصنوعی فقط کار را بدتر می نمایند. یک جوراب را دوبار نپوشید! زیرا که رطوبت پاهای شما در بافت آن وجو دارد و وقتی دوباره آن را می پوشید این عمل تکرار می گردد و تعداد باکتری ها چند برابر می گردد!

همواره وقتی می خواهید جوراب بپوشید پاهای خود را بشوئید و خشک کنید، اگر در طول روز به مدت زیادی کفش به پا دارید سعی کنید یک جوراب یدکی همراه داشته باشید. می توانید آن را در کیف یا ماشین خود نگه دارید! مثلا: اگر از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر کار می کنید، در ساعت استراحت که معمولا 12 تا 1 ظهر است، پاهای خود را تمیز کنید و جوراب تان را عوض کنید.

6. رژیم غذایی تان را کنترل کنید!

در آخر: سعی کنید نسبت به رژیم غذایی تان کمی حساس باشید، خوردن فست فودها یا غذاهایی که ادویه زیادی دارند باعث بدبو شدن تعریق ما می شوند. همچنین نوشیدن الکل و مواد غذایی پرچرب هم یکی از دلایل بو دریافت تعریق می باشند، رژیم غذایی خود را کنترل و سعی کنید مواد غذایی مصرف کنید که: پروئتین، کربوهیدرات و چربی های سالم دارند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "راه های خانگی برای از بین بردن بوی بد پا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های خانگی برای از بین بردن بوی بد پا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید