شکست کرونا در هماهنگی حاکمیتی و مردمی

به گزارش وبلاگ انار، در حال حاضر موضوع شیوع بیماری کرونا، مسأله ای بزرگ و جهانی و در عین حال ملی است و برای بسیاری از کشورها به بحران تبدیل شده است.

شکست کرونا در هماهنگی حاکمیتی و مردمی

در حال حاضر شرایط اپیدمی همه جانبه ای در کشور وجود دارد که ابتدا تا این حد به نظر گسترده نمی رسید چرا که اوایل شیوع این بیماری شاهد بودیم که خوش بینی هایی درخصوص حل این مسأله وجود داشت و گفته می شد که با گذشت دو ماه و با گرم شدن هوا، آثار بیماری کرونا کمرنگ می شود و از شدت بحران کاسته می شود، اما این تئوری واقع بینانه نبود و از شدت شیوع کرونا کاسته نشد تا جایی که متأسفانه اکنون با شرایطی روبه رو هستیم که روزانه بالای 400 نفر فوتی داریم، این در حالی است که بنا به گفته کارشناسان، رقم مرگ و میرها واقعی نبوده و نسبی است و حالت افزایشی دارد. این رقم، عدد بزرگی است و موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت؛ به تعبیری با فاجعه ای ملی درخصوص شیوع ویروس کرونا روبه رو هستیم. مجموعه نظام حکمرانی باید توجه ویژه ای برای حل این مسأله داشته باشد و باید مدیریت جنگی تمام عیاری علیه شیوع بیماری برعهده بگیرد، در عین حال هم بدون همکاری و همیاری مردم موفقیتی حاصل نمی شود.از حیث آگاهی رسانی، تصمیم گیری های کارشناسانه باید به روز و کارآمد باشد و هماهنگ کردن همه اجزای نظام حکمرانی برای خدمت به مدیریت بحران امری الزامی است.

هرچند مرکزیت حل بحران از حیث دانش و تخصص، وزارت بهداشت است و اهمیت بالایی دارد اما در عین حال مجموعه مدیریتی به صورت کلی برعهده دولت واقع شده است و هرگونه تعلل می تواند فاجعه های بیشتری را به دنبال داشته باشد. از جنبه مسئولیت مردم، بهداشت فردی، پرهیز از آمد و رفت های بی مورد و پرهیز از حضور در اجتماعات، ماسک زدن و شستن مکرر دست ها از اهمیت بالایی برخوردار است و در هر بخش چنانچه گروهی از مردم کوتاهی کنند، مسئولیت مرگ تک تک هموطنانی که از دنیا می فرایند، بردوش کسانی است که بی توجهی کرده اند. اوضاع امروز بحرانی است و برای گذر از این بحران هماهنگی ملی، حاکمیتی و مردمی امری اجتناب ناپذیر است.

*رئیس انجمن جامعه شناسی ایران

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا

به "شکست کرونا در هماهنگی حاکمیتی و مردمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست کرونا در هماهنگی حاکمیتی و مردمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید