عادی سازی مبادلات ایران و عراق در انتظار بازگشایی مرز چذابه

به گزارش وبلاگ انار، مرز خسروی بازگشایی شد؛ به گفته سخنگوی گمرک ایران مرز خسروی صبح روز پنج شنبه، دوم مردادماه بازگشایی شده و تا این لحظه محدودیتی برای پذیرش کالای ایرانی از طرف عراق اعلام نشده است.

عادی سازی مبادلات ایران و عراق در انتظار بازگشایی مرز چذابه

سید روح الله لطیفی گفته است: مسئولان مرز منذریه عراق با اعلام پذیرش کالای صادراتی ایران، به مدیران گمرک خسروی اعلام نموده اند که محدودیتی در پذیرش کالا به وسیله این مرز ندارند.

ایران با عراق هفت مرز زمینی رسمی دارد؛ مرز تمرچین، مرز باشماق، مرز پرویزخان، مرز خسروی، مرز مهران، مرز چذابه و مرز شلمچه. با شیوع ویروس کرونا مرزهای ایران با عراق تعطیل شد و مدتی بعد مرزهای ایران با اقلیم کردستان عراق جز اولین مرزهایی بود که بازگشایی شد.

براساس گزارش سازمان توسعه تجارت از شرایط مرزها، امروزه مرز سیرانبد-بانه باز است و روزانه به طور میانگین بیش از 250 کامیون بار صادراتی از این مرز عبور می نماید. اما واردات و ترانزیت ممنوع است.

مرز باشمقاق-مریوان هم برای تردد کالا باز بوده و از طرف اقلیم کردستان عراق براساس بند 10 بخشنامه وزارت امور داخلی اقلیم از 12 خردادماه به مدت 72 ساعت برای آنالیز شرایط بهداشتی و تنظیم روش های جدید پایش پیشگیری از کرونا فعالیت تعلیق شده و بار دیگر مرز بازشده است.

مرز سومار از بیست ودوم تیرماه به منظور انجام فعالیت های تجاری جزئی میان عراق و ایران بازگشایی شد قبل از این مرز شلمچه هم که تا مدت ها تعطیل بود با دستور مصطفی الکاظمی روز هیجدهم تیرماه بازگشایی شد. مرز پرویزخان هم برای تردد کالاها باز بوده و در مرز تمرچین، صادرات خشکبار و تره بار به کندی انجام می گردد. مرزهای ما با عراق در اقلیم در هفت گذرگاه باز است؛ سه مرز اصلی تمرچین، پرویزخان و باشماق و 4 مرز سیرانبند بانه، کیله سردشت و شیخ صله و شوشمی کرمانشاه فعال هستند و صادرات و واردات از این مبادی در حال اجرا است. همچنین مرز مهران از بیستم خردادماه بازگشایی شده است.

به گفته سخنگوی گمرک ایران، گذرگاه زرباطیه-مهران از هیجدهم خردادماه در روزهای دوشنبه و چهارشنبه فعال است و تجارت در این مرز به صورت ترانس شیپ منت جریان دارد به این صورت که کامیون های ایرانی بارهای صادراتی را در مرز تحویل کامیون های عراقی می دهد. در این مرز روزانه حداکثر 250 کامیون و هفته ای 500 کامیون در این مرز جابه جا می گردد. مرز مهران جزو اولین مرزهایی بود که در اسفند و در پی شیوع ویروس کرونا در کشور به حالت تعطیلی درآمد.

در حال حاضر بازگشایی مرز چذابه به تأخیر افتاده است؛ قبلاً حمید سیلاوی، فرماندار دشت آزادگان از بازگشایی این مرز در دوم مردادماه اطلاع داده بود که به دلیل عدم هماهنگی به پنجم مردادماه منتقل شده است؛ مرزی که در صورت بازگشایی می توان انتظار داشت شرایط تجارت میان دو کشور تا حدودی به حالت عادی برگشته است.

به گفته حمید حسینی، دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک عراق و ایران، در سه ماهه اول سال جاری، 5 میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش 1.45 میلیارد دلار از ایران به عراق صادر شده است. صادرات کالای غیرنفتی ایران به عراق در حجم 40 درصد و در ارزش 38.3 نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است. براساس اعلام اداره گمرک ایران، کل حجم صادرات غیرنفتی ایران در فصل بهار 21.92 میلیون تن به ارزش 6.36 میلیارد دلار بوده است.

سی ویکم تیرماه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در نشست خبری مشترک با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق از هدف گذاری 20 میلیارد دلاری در مبادلات تجاری بین دو کشور اطلاع داد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "عادی سازی مبادلات ایران و عراق در انتظار بازگشایی مرز چذابه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادی سازی مبادلات ایران و عراق در انتظار بازگشایی مرز چذابه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید