مکرون در جهت اولاند

به گزارش وبلاگ انار، مخالفان امانوئل مکرون در پی جدایی از حزب حاکم، با اتحاد در مجلس سفلای فرانسه، امتیاز آرای اکثریت قاطع مجلس را از رئیس جمهوری گرفتند تا در بحبوحه کرونا، دغدغه جدیدی پیش روی انتخابات آینده سیاستمدار جوان کشورشان قرار گیرد.

مکرون در جهت اولاند

به گزارش رویترز، 7 نماینده طردشده از حزب پیشرو(LERM) فرانسه با تشکیل گروه اکولوژی، دموکراسی، انسجام (EDS) با هدف تصاحب 17 کرسی مجلس وارد میدان شدند. ریاست این گروه را پائولا فروتزا و متیو اورفلین از اصلی ترین طرفداران نیکولو اولو، وزیر مستعفی محیط زیست دولت مکرون برعهده دارند. به باور ناظران با توجه به اینکه گروه EDS هنوز ساختار رسمی یک حزب را ندارد، احتمال پیوستن نمایندگان دیگری از حزب مکرون به این گروه پیش بینی شده است.

با شرایط ایجاد شده، حزب پیشرو(LERM) مکرون با دارا بودن 288 نماینده در مجلس، یک کرسی کمتر از اکثریت قاطع مجلس را دارد. این در حالی است که در سال 2017، حزب حاکم 314 کرسی مجلس را در اختیار داشت. به نظر می رسد سیاست های سرسختانه و تصمیم گیری های چالش برانگیز مکرون در زمینه تجارت و مسائل مالی نارضایتی ها را افزایش داده است. به طوری که اعضای گروه جدید مجلس سفلا، گرایش به دیدگاه های چپ را تقویت نموده و به طور کامل در برابر رئیس جمهوری قرار گرفته اند.

مکرون؛ رکورددار تغییر و مخالفت

آنالیز کارنامه سه ساله ریاست جمهوری امانوئل مکرون نشان می دهد که او بیشترین میزان نارضایتی عمومی و سیاسی را نسبت به اسلاف خود داشته است. به نوشته نیویورک تایمز، اما آنچه که در طول این سال ها دست اعتراض نمایندگان مجلس و مردم و معترضان را به هیچ تغییری نمی رساند، اکثریت قاطع کرسی های رئیس جمهوری در مجلس بود. به نوعی این آرای قاطع همه کوشش ها را به بن بست می کشاند و در مقابل مکرون جوان، با غرور دستاوردهایش را یکی پس از دیگری جشن می گرفت. بواقع این بانکدار و سیاستمدار جوان فرانسه با طرح تجمیع 42 قانون بازنشستگی، کشور را بر هم ریخت و با اعتصاب های طولانی خساراتی را به سیستم حمل ونقل و زیرساختی فرانسه وارد آورد. مکرون و کابینه اش تا پیش از شیوع نابهنگام ویروس کرونا، شک نداشتند که به پشتوانه آرای مجلس در نهایت تا تابستان، طرح خود را به شکل قانون در کشور اجرا می نمایند.

به باور تحلیلگران مکرون تنها رئیس جمهوری است که چه در بعد مالی و چه اجتماعی و سیاسی بیشترین تغییرات را در فرانسه اعمال نموده است. به این رکوردها باید خشونت های خیابانی و تظاهرات های اعتراض آمیز مانند جلیقه زردها را نیز اضافه کنیم. به عبارت دیگر خشونتی که رئیس جمهوری کنونی فرانسه در کشور خود ایجاد نموده است ریشه در نقدناپذیری دولت دارد. در حالی که آمار بالای بیکاری، افزایش سن بازنشستگی و... سبب ناامیدی مردم فرانسه و سقوط محبوبیت مکرون شده است.

اما با وجود این شرایط، مکرون که همچنان از جایگاهش در انتخابات 2022 مطمئن بود ساختار سیاسی کشور را نیز با حذف سیاستمداران چپگرا و منفعل کردن حزب راست تغییر داد و به تقویت قدرت خود پرداخت و حتی تصور شکست را هم به خود راه نداد.

الیور گالاند، کارشناس سیاسی معتقد است: مکرون یکی از بیشترین تحولات را نسبت به اسلاف خود در فرانسه ایجاد کرد. او تصور می کرد می تواند جامعه را به سکوت وادارد. اما از مؤسسات و اندیشکده ها غافل ماند. در عین حال طرح بازنگری قوانین بازنشستگی نیز ضربه نهایی را زد و اعتراضات را تا سطح بالایی افزایش داد. اقدامات مکرون از بسیاری جهات سخت تر از اقدامات سیاستمداران پس از جنگ بود. چراکه تغییرات او ماندگار است و همین امر آتش اعتراضات را شعله ورتر کرد.

تغییرات او در مجلس نمایندگان نیز با واکنش های تندی همراه بود. بیش از 41 هزار اصلاحیه به طرح تجمیع بازنشستگی مکرون وارد بود. موضوعی که بسیاری از تحلیلگران معتقدند هدفی جز تعویق یا نابودی کامل طرح نداشته است. اما در آن موقع مکرون شک نداشت که حمایت اکثریت مجلس این سنگ اندازی ها را بی اثر خواهد نمود. بنابراین بدون دغدغه، اقدامات بعدی را در دستور کار دولتش قرار می داد.

ژان لوک ملانشون، رهبر حزب چپگرای مجلس معتقد است: ما این طرح را تا آنجا که لازم باشد به تعویق می اندازیم چراکه مردم همواره در اولویت اهداف باید قرار گیرند.

نارضایتی ها و مخالفت هایی از این دست، با وجود امیدواری رئیس جمهوری به آینده انتخاباتی اش اما در نظرسنجی ها سقوط نمودار محبوبیت آقای رئیس جمهوری را نشان می داد. سیاست های سرسختانه مکرون تبعات دیگری نیز داشت. ژرارد گانبرگ، دانشمند سیاسی در این باره گفت: احزاب و گروه ها وقتی نتوانستند نظرات شخص رئیس جمهوری را عوض نمایند رو به اتحاد آوردند. بواقع مکرون نتوانست از هیچ راهی با فرانسوی ها کنار بیاید.

جنبش دموکرات؛ اهرم فشار یا روزنه امید

بواقع می توان تشکیل گروه نمایندگان مطرود مکرون را در راستای سیاست اتحاد مقابل رئیس جمهوری به شمار آورد. به گزارش سایت انگلیسی مترو، در این شرایط چشم امید مکرون به حمایت حزب کوچک هم پیمانش، جنبش دموکرات (MoDem) است. اما به اعتقاد ناظران این بی نظمی کرسی ها به سود این حزب کوچک نیز خواهد بود. چراکه آنها در دو سال به جامانده ریاست جمهوری مکرون، می توانند از فرصت پیش آمده به عنوان اهرم فشاری برای نفوذ بیشتر در قدرت بهره بگیرند.

با این حال ریچارد فراند، رئیس مجمع ملی فرانسه و هم پیمان اصلی مکرون همچنان امیدوار است: درست است که حزب حاکم اکثریت خود را از دست داده اما با حمایت جنبش دموکرات، دولت هنوز 342 رأی خواهد داشت.

وزیر خارجه فرانسه نیز با ابراز تأسف از صف آرایی طردشدگان در برابر دولت گفت: واقعاً تأسف آور است اما مکرون و ادوارد فیلیپ(نخست وزیر فرانسه) همچنان حامیانی مانند جنبش دموکرات را دارند. پس اکثریت مکرون یا ادوارد فیلیپ، قدرتمند باقی می ماند.

احتمال تکرار سناریوی اولاند برای مکرون

برخلاف اینکه تصور می شد بحران همه گیری کرونا شیب سقوط محبوبیت مکرون را تندتر کند اما به نوشته فرانس پرس رئیس جمهوری جوان پس از اهمال کاری های پراکنده با چندین اقدام اساسی برای جلوگیری از شیوع کرونا، رضایت 51 درصدی مردم فرانسه را گرفت. به طوری که سخنرانی تلویزیونی او در این دوران رکورد 35 میلیون مخاطب را شکست. پل اسمیت، کارشناس سیاسی درباره پیش بینی آینده انتخاباتی مکرون گفت: بسیاری از نظرسنجی های انتخابات ریاست جمهوری 2022 در دور نخست از پیشتازی مارین لوپن حکایت داشت اما در دور دوم مکرون او را شکست داد و اکثریت آرا را از آن خود کرد. لوپن رقیب اصلی مکرون است اما سیاست های رئیس جمهوری در زمان همه گیری کرونا و کوشش های او برای احیای مالی کشور ورق را به سود او برگرداند.

تحلیلگران معتقدند شرایط مکرون درست مانند نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند است که هر دو پس از دو اتفاق بحران مالی 2008 و حمله تروریستی 2015 به صورت موقتی با افزایش محبوبیت عمومی روبه رو شدند. اما اولاند که شکی برای انتخاب مجدد نداشت در شرایطی پیش بینی نشده مقهور امانوئل مکرون وزیر اقتصاد جوانش شد و کرسی ریاست جمهوری را تقدیم او کرد.،ایران

منبع: ایران آنلاین

به "مکرون در جهت اولاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکرون در جهت اولاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید