نکات مهم گزارش جدید آژانس اتمی از زبان نماینده ایران

به گزارش وبلاگ انار، گزارش جدید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص راستی آزمایی اجرای برجام در ایران منتشر شد.

نکات مهم گزارش جدید آژانس اتمی از زبان نماینده ایران

به گزارش وبلاگ انار، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمانهای بین المللی در وین با اشاره به انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد راستی آزمایی اجرای برجام در ایران، گفت: این گزارش تفاوت محتوایی چندانی با گزارش قبلی آژانس ندارد و در واقع، بعضی اطلاعات فنی را بروزرسانی نموده است، به گونه ای که در بردارنده اطلاعات لازم در مورد اقدامات ایران در اجرای تصمیمات پیشین خود در جهت توقف بخشی از تعهدات خود تحت برجام می باشد.

غریب آبادی اضافه نمود این گزارش به پیشرفتها و تحولات زیر اشاره می نماید:

  • تا 22 آگوست، میزان آب سنگین ایران به 128.5 متریک تن رسیده است (علت کاهش نسبت به گزارش قبلی، صادرات بخشی از این آب سنگین و همچنین استفاده مقادیری در فعالیتهای تحقیق و توسعه می باشد.)
  • تداوم استفاده از ماشینهای جدید و غنی سازی با ماشینهای آی.آر4، آی.آر 5، آی.آر 6، آی.آر.اس و آی.آر.اس 6، در خطوط تحقیق و توسعه.
  • تداوم غنی سازی اورانیوم تا سطح 4.5 درصد و فراتر از حد مشخص شده در برجام؛
  • فراوری 2105.4 کیلوگرم اورانیوم غنی شده که 533.8 کیلوگرم بیشتر ازگزارش ماه ژوئن بوده و 1890.3 کیلوگرم آن نیز اورانیوم با غنای 4.5 درصد است.

    سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین گفت که این گزارش همانند گزارش قبلی، بر تداوم اجرای فعالیتهای راستی آزمایی اجرای برجام در ایران توسط آژانس به ویژه با توجه به شرایط خاص ناشی از کرونا و نیز تداوم اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران و همچنین تداوم راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت های هسته ای اظهارشده در ایران، تأکید دارد.

    غریب آبادی در انتها اضافه نمود: در نتیجه توافق اخیر میان ایران و آژانس، بند مربوط به همکاری ایران با آژانس در رابطه با ارائه دسترسی های تکمیلی که در چند گزارش اخیر آژانس حذف شده بود، مجدداً به متن گزارش مدیرکل برگردانده شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "نکات مهم گزارش جدید آژانس اتمی از زبان نماینده ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم گزارش جدید آژانس اتمی از زبان نماینده ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید