هجوم ملخ صحرایی 3 برابر شده است

به گزارش وبلاگ انار، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: حجم ریزش ملخ های صحرایی سال جاری نسبت به سال گذشته سه برابر شده است.

هجوم ملخ صحرایی 3 برابر شده است

به گزارش گروه مالی وبلاگ انار محمدرضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که حجم ریزش ملخ ها در امسال نسبت به سال گذشته سه برابر شده است، گفت: پیش بینی می کنیم که تا انتها تیر ماه حجم مبارزه با این آفت مخرب به یک میلیون و هکتار برسد.

وی گفت: ملخ صحرایی از نظر فائو جزو مخرب ترین آفت های بخش کشاورزی است که در دهه های گذشته توانسته یکی دو بار کشور را به مرحله قحطی برساند. سال گذشته این آفت پس از 50 سال دوباره به ایران برگشته و پس از مبارزه و کنترل آن امسال در حجم گسترده تری از بهمن ماه دوباره وارد کشور شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور بیان کرد: مبارزه با این ملخ ها در 9 استان کشور ادامه دارد و تا به امروز بیش از 43 هزار هکتار از زمین هایی که ملخ صحرایی دارند، مبارزه شده اند، اما پیش بینی می گردد، سطح مبارزه بیشتر شده و طی سه ماه آینده به بیش از یک میلیون هکتار برسد.

به گفته درگاهی تا به امروز 20 میلیارد تومان برای مبارزه با این ملخ ها در امسال هزینه شده، اما برای ادامه مبارزه باید اعتبارات بیشتری اختصاص یابد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: برای دریافت اعتبار 65 میلیارد تومانی با سازمان برنامه و بودجه وارد مذاکره شده ایم و نامه ای را در این زمینه تنظیم نموده و به ستاد بحران ارسال کردیم.

وی با بیان اینکه هزینه مبارزه با ملخ های صحرایی در سال گذشته 45 میلیارد تومان بوده است، اضافه کرد: در امسال با توجه به افزایش سطح مبارزه هزینه های آن افزایش می یابد و حداقل 65 میلیارد تومان هزینه مورد احتیاج است.

* یاری فائو قطره ای از دریا بود

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که اخیرا سازمان خوار و بار جهانی (فائو) تفاهم نامه ای را برای یاری به کنترل ملخ های صحرایی در ایران امضا کردیم، گفت: در این تفاهم نامه قرار شده است 3 میلیارد تومان در قالب یاری های آموزشی و نیز خرید سمپاش یاری نمایند، اما این هزینه ها قطره ای در برابر دریا است و در مقابل حجم گسترده اقدامات بسیار اندک است.

به گفته درگاهی در حال حاضر بیش از 43 هزار هکتار از اراضی کشور در مقابل هجوم ملخ های صحرایی مبارزه شده و حجم این آفت در استان های هرمزگان، خراسان، فارس، بوشهر، کرمان، بیشتر بوده است.

درگاهی در باره ویژگی های مقابله با این آفت در امسال گفت: درست است که حجم ریزش ها بیشتر شده، اما با توجه به اینکه پیش بینی قبلی ورود دوباره این آفت ها را در بهمن ماه داشتیم، آمادگی برای مبارزه هم کاملا وجود داشت، بنابراین توانستیم به محض ورود این آفت ها با آن ها مقابله کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این آفت به بخش های کشاورزی خسارت وارد ننموده است، گفت: در امسال بخشی از این آفت ها به زمین های کشاورزی حمله ور شدند، اما به محض ورود آن ها به مزارع نیرو های ما کاملا با آن ها مبارزه نموده و اجازه ایراد خسارت ندادند؛ بنابراین در حال حاضر این آفت به بخش کشاورزی خسارتی وارد ننموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "هجوم ملخ صحرایی 3 برابر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجوم ملخ صحرایی 3 برابر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید