وزارت خارجه آمریکا سفیر چین را احضار کرد

به گزارش وبلاگ انار به نقل از رویترز، با تشدید تنشها میان دو قدرت بزرگ جهانی بر سر شیوع ویروس کرونا، وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در اعتراض به اظهارنظر جنجالی یک مقام پکن علیه ارتش آمریکا سفیر این کشور در واشنگتن را احضار کرد.

وزارت خارجه آمریکا سفیر چین را احضار کرد

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت که دیوید استیلول دیپلمات بلندپایه آمریکا در امور آسیای شرقی، مراتب اعتراض واشنگتن را به کوئی تیانکای سفیر چین در آمریکا گفت.

دلیل این اعتراض، اظهارات روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه چین بود که در یک پیام توئیتری گفت: این احتمال وجود دارد ارتش آمریکا ویروس کرونا را به شهر ووهان آورده باشد.

این اظهارات در شرایطی بیان شد که مقامات پکن از اتهام زنی مکرر مقامات آمریکا مبنی بر تعلل چین در مواجهه به موقع با این ویروس به شدت آزرده خاطر هستند.

در همین ارتباط، روز چهارشنبه رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که سرعت عکس العمل چین به ظهور این ویروس برای جهانیان به قیمت دو ماه [تأخیر] تمام شد؛ در حالی که چین می توانست برای شیوع این بیماری آماده باشد.

در مقابل این اتهام زنی، ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین در یک پیام توئیتری نوشت: این آمریکا است که بدور از شفافیت عمل می کند.

وی با اشاره به اینکه احتمالاً ارتش آمریکا این ویروس همه گیر را به ووهان آورده است، خطاب به دولتمردان آمریکایی گفت: شفاف سازی کنید! داده های خود را اعلام کنید. آمریکا به ما یک توضیح بدهکار است.

گفتنی است که این مقام چینی برای ادعاهای خود در خصوص نقش آمریکا در شیوع ویروس کرونا در چین شواهد و مدرک مستدلی ارائه نکرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "وزارت خارجه آمریکا سفیر چین را احضار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه آمریکا سفیر چین را احضار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید