چالش نوآوری ساخت پوشش های شفاف ضد اثرانگشت روی سطوح فلزی

به گزارش وبلاگ انار، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری آی چلنج چالش نوآوری با عنوان ساخت پوشش های شفاف ضد اثرانگشت روی سطوح فلزی را برگزار می نماید.

چالش نوآوری ساخت پوشش های شفاف ضد اثرانگشت روی سطوح فلزی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ انار به نقل از پایگاه خبری فناوری نانو ایران، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری آی چلنج چالش نوآوری با عنوان ساخت پوشش های شفاف ضد اثرانگشت روی سطوح فلزی را برگزار می نماید.

در ادامه چالش های نوآوری و فناوری نانو با هدف توسعه راه حلهای حل مسائل صنعتی و برطرف نیازهای فناورانه کشور، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اقدام به برگزاری یک چالش نوآوری در پلتفرم آی چلنج (www.ichallenge.ir) می نماید. این چالش به دنبال حمایت از راه حلهایی مبتنی بر فناوری نانو جهت ساخت پوشش های ضداثرانگشت روی سطوح فلزی است.

امروزه حفظ پاکیزگی و زیبایی ظاهری به یکی از نیازمندی های مهم و چالش برانگیز در استفاده از تجهیزات تعاملی، بسته بندی، فضای داخلی خودرو، ساختمان، دکوراسیون داخلی منزل، لوازم خانگی، و صنایع اپتیک تبدیل شده است. اثرانگشت و لک باقی مانده از آن، اصلی ترین عامل مشکل آفرین در این گونه سطوح است که می تواند استفاده از آن ها را برای کاربران ناخوشایند و سخت کند.

پوشش های شفاف ضداثرانگشت، بر روی سطوح مختلفی از جمله فولاد ضدزنگ، بعضی از انواع سطوح پلیمری و شیشه ها به کار می فرایند. این پوشش ها باعث می شوند اثرانگشت روی سطوح به کم ترین میزان برسد و از طرفی اثرات باقی مانده به راحتی پاک شوند. در مقالات متعددی به ده ها نمونه از کاربردهای پوشش دهی نانویی به ویژه استفاده از نانوذره دی اکسید سیلیسیوم به منظور ایجاد خاصیت ضد اثرانگشت، اشاره شده است. به عبارتی ظرفیت های فناوری نانو در توسعه این نوع پوشش ها اثبات شده است. در این راستا ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری آی چلنج به دنبال توسعه راه حلهایی تکرارپذیر و مقیاس پذیر مبتنی بر فناوری نانو به منظور ساخت پوشش های شفاف ضداثرانگشت روی سطوح فلزی چالش نوآوری برگزار می نماید.

بنابر اعلام دبیرخانه چالش های فناوری و نوآوری نانو شرکت های دانش بنیان، دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و سایر پژوهشگران و فناوران علاقه مند تا تاریخ 7 تیر ماه 99 فرصت دارند طرح مفهومی اولیه خود را به دبیرخانه چالش ارسال کنند.

پس از اتمام مهلت ثبت طرح ها و غربال آن ها (ارزیابی اولیه غیرحضوری)، داوری حضوری طرح ها انجام خواهد شد و پایان طرح های برگزیده به مرحله دوم راه خواهند یافت. برگزیدگان مرحله نخست، حدود سه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و مالی، نمونه ای آزمایشگاهی از طرح خود را مطابق با ملاحظات فنی چالش بسازند.

شرکت کنندگان برگزیده در مرحله اول، در جریان مرحله دوم چالش (ساخت نمونه آزمایشگاهی) به صورت گام به گام پیشرفت طرح خود را گزارش می دهند و بر اساس آن، از حمایت های نقدی و غیرنقدی تا سقف 70 میلیون ریال بهره مند می شوند. شرکت کننده ای که بهترین نتیجه را در ارزیابی های فنی و مالی به دست آورد ضمن دریافت جایزه 300 میلیون ریالی، می تواند از سایر حمایت های تجاری سازی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بهره مند گردد.

علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات چالش (نحوه ثبت نام، شرایط ارسال راه حل، جوایز) به نشانی Ichallenge.ir مراجعه کنند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "چالش نوآوری ساخت پوشش های شفاف ضد اثرانگشت روی سطوح فلزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش نوآوری ساخت پوشش های شفاف ضد اثرانگشت روی سطوح فلزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید