کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهان برای سومین بار متوالی

به گزارش وبلاگ انار، خبرنگاران- صندوق بین المللی پول از کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهان برای سومین بار متوالی خبر داد.

کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهان برای سومین بار متوالی

به گزارش وبلاگ انار به نقل از ایسنا رویترز، اقبال بانک های مرکزی جهان به دلار رو به کاهش است و ارزهای امن تر نظیر ین ژاپن و فرانک سوئیس در حال دریافت جای اسکناس سبز هستند. آن طور که داده های جدید صندوق بین المللی نشان می دهد، سهم دلار از ذخایر ارزی جهان در سرانجام سه ماهه سوم سال به 60.4 درصد رسیده است تا بدین ترتیب بیشترین کاهش فصلی سهم دلار در 11 سال اخیر به ثبت برسد. این رقم 0.9 درصد کمتر از رقم ثبت شده دوره مشابه قبل است.

از سوی دیگر فرایند افزایش سهم یوان چین از ذخایر ارزی جهان کماکان ادامه دارد و این ارز حدود 2.2 درصد کل ذخایر را تشکیل می دهد که 0.1 درصد بیشتر از رقم ثبت شده در فصل قبل است. در طرف مقابل اما سهم ین به 5.4 درصد کاهش یافته است. سهم یورو از این ذخایر نیز به 20.5 درصد رسیده که 0.1 درصد کمتر از رقم ثبت شده قبلی است. با بهبود شرایط اقتصاد چین پس از همه گیری کرونا تمایل معامله گران به خرید و نگهداری یوان بیشتر شده است تا جایی که این ارز بیشترین صعود را در برابر دلار در بین 9 ارز مهم جهانی داشته است.

در حال حاضر 6.937 تریلیون دلار از ذخایر ارزی جهانی را دلار تشکیل می دهد که در مقایسه با سرانجام سه ماهه دوم سال، از نظر ارزشی 54 میلیارد دلار بیشتر و از نظر درصدی 0.9 درصد کاهش یافته است.

یکی از بانک های بزرگ آمریکایی نیز در گزارشی جداگانه از کاهش تمایل بانک های مرکزی به نگهداری دلار و افزایش تقاضای خرید طلا خبر داده است. به گفته بنک آف امریکا، بانک های مرکزی جهان در سال گذشته بیش از 650 تن طلا به ذخایر ارزی خود افزوده اند. این بانک سهم دلار از ذخایر ارزی بانک های مرکزی جهان را 61.8 درصد ارزیابی کرده که 0.5 درصد بیشتر از برآورد صندوق بین المللی پول بوده است.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهان برای سومین بار متوالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهان برای سومین بار متوالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید