یاری 415 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به افغانستان

به گزارش وبلاگ انار به نقل از روزنامه مالی ودصم، بخش دوم توافقنامه یاری 415 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به افغانستان به منظور افزایش ظرفیت تأمین و تقویت تجارت فرامرزی انرژی، میان وزیر دارایی افغانستان و رئیس بانک توسعه آسیایی به امضا رسید.

یاری 415 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به افغانستان

اکلیل حکیمی وزیر دارایی افغانستان گفت: ما از یاری های بانک توسعه آسیایی در عرصه بهبود بخش انرژی در افغانستان تشکر می کنیم.

وی در ادامه اضافه نمود: انرژی یکی از بخش های اساسی و دارای اولویت در دولت افغانستان برای رشد اقتصادی است و دولت کابل با بانک توسعه آسیایی در عرصه رشد بخش انرژی برای بهبود وضعیت اقتصادی و رفاه مردم افغانستان، همکاری می نماید.

این یاری شامل 188.23 میلیون دلار از طرف بانک توسعه آسیایی، 225.77 میلیون دلار به وسیله صندوق اقتصادی- زیر بنای افغانستان از سوی کشور های بلژیک، کانادا، آلمان، لهستان و آمریکا و 1 میلیون دلار از طرف کشور چین برای هماهنگی منطقه ای و کاهش فقر است.

همچنین دولت افغانستان نیز مبلغ 5 میلیون دلار از منابع داخلی خود برای بخش دوم این پروژه اختصاص می دهد.

افغانستان در طول سالهای 2005 تا 2012 شاهد افزایش تقریباً دو برابر تقاضای انرژی در مقایسه با میزان رشد اقتصادی خود بوده و در حال حاضر حدود 80٪ از انرژی افغانستان از کشورهای همسایه تامین می گردد.

سیستم انرژی افغانستان همگام با سیستم کشورهای صادر کننده برق به افغانستان مانند ایران، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان نبوده و احتیاج است تا با افغانستان در بخش استفاده از انرژی وارداتی همکاری فنی صورت گیرد.

گفتنی است؛ بانک توسعه آسیایی به عنوان بزرگترین نهاد تامین کنتده بخش انرژی به وسیله بودجه ملی دولت افغانستان، تاکنون حدود 2.2 میلیارد دلار برای بخش انرژی درافغانستان یاری اقتصادی فراهم آورده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "یاری 415 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری 415 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید