گرفتن اثر انگشت منجر به انتقال ویروس کرونا می گردد؟

به گزارش وبلاگ انار، با فراگیر شدن ویروس کرونا در سرتاسر کره زمین، روندهای متداول در بسیاری از فعالیت های روزمره افراد دچار تغییر و چالش شده است. یکی از این روندها که روزانه میلیون ها بار در ادارات انجام می گردد، استفاده از اثر انگشت است. در بعضی موارد می توان با استفاده از روش های جایگزین، از این روش استفاده نکرد اما گاهی هم به علت حساسیت امر، این کار غیرقابل جایگزینی است.

گرفتن اثر انگشت منجر به انتقال ویروس کرونا می گردد؟

حال این سوال مطرح می گردد که احتمال انتقال بیماری کووید 19 به وسیله استامپ و اثر انگشت چقدر بوده و راه های کاهش این احتمال چیست.

از قدیم استفاده از جوهر و اثرانگشت در دنیا رایج و مورد استفاده بوده است. اما با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از اسکن اثر انگشت جایگزین جوهر و استامپ شده است. در هر دو صورت، فرد ضروری است انگشت خود را در سطحی پر تماس قرار دهد. همانطور که بارها در موارد مختلف تاکید شده است، برای کاهش خطر انتقال بیماری کووید 19 ضروری است تا جای ممکن از لمس سطوح پر تماس جلوگیری گردد. بنابراین واضح است که این دو موضوع، یعنی لزوم استفاده از اثر انگشت و عدم تماس سطوح مشکوک، در تناقض با هم قرار دارند. بر اساس مقالاتی که منتشر شده است، استفاده از این روش ها حتی قبل از این پاندمی مورد بحث و سوال محققین بوده است. چرا که سطوح پر تماس اساساً منشأ انتقال بسیاری از آلودگی ها است. به همین دلیل بسیاری از محققین مخالف این گونه احراز هویت افراد هستند.

در زمینه کووید 19 هم به نظر می رسد استفاده از استامپ و یا هر نوع ابزار برای گرفتن اثر انگشت به منظور احراز هویت، خطر انتقال ویروس کرونا به افراد دیگر را افزایش می دهد. به همین دلیل توصیه شده در این دوران تا جای ممکن از روش های دیگری (مثلاً اسکن صورت، چشم و…) استفاده گردد.

جهت کاهش خطر انتقال از این طریق توصیه هایی شده است که با هم می خوانیم.

جایگزین کردن راه های بدون تماس از سمت اداره ها و سازمان ها (تا جای ممکن)

درخواست عدم انجام این کار به وسیله مشتریان (در صورت امکان)

ضدعفونی کردن مداوم این سطوح (محل اسکن انگشت، استامپ و…) با استفاده از الکل

در دسترس قرار دادن الکل برای مشتریان، جهت ضد عفونی دست ها قبل و بعد از هر بار استفاده

شستشوی دست ها بلافاصله بعد از تماس سطوح مورد نظر، به مدت حداقل 20 ثانیه با آب و صابون (در صورت امکان)

در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، همراه داشتن الکل جهت ضدعفونی دست ها پس از استفاده از این روش به نظر می رسد همچون سایر موارد مشابه، استفاده از اثر انگشت و وسایل اخذ آن مانند استامپ و اسکنر هم به علت تماس مکرر افراد مختلف با آن، ریسک انتقال این بیماری را افزایش دهد. به همین دلیل توصیه شده است تا جای ممکن از کاربرد این روش جلوگیری گردد و یا در صورت استفاده، انگشت خود را با مواد الکلی ضدعفونی نمائید.

منبع: همگردی

به "گرفتن اثر انگشت منجر به انتقال ویروس کرونا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرفتن اثر انگشت منجر به انتقال ویروس کرونا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید