عزای طولانی پس از دورهمی طولانی&zwnjترین شب سال

به گزارش وبلاگ انار، شب یلدا نزدیک است. ایرانی ها در طولانی ترین شب سال در خانه بزرگ تر ها جمع می شوند و حافظ می خوانند، افراد مسن خانواده نیز قصه های قدیمی تعریف می کنند و خوردن هندوانه، آجیل و انار و شیرینی و میوه های مختلف از جنبه های نمادین اولین شب زمستان است.

عزای طولانی پس از دورهمی طولانی&zwnjترین شب سال

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ انار به نقل از جوان، شب یلدا نزدیک است. ایرانی ها در طولانی ترین شب سال در خانه بزرگ تر ها جمع می شوند و حافظ می خوانند، افراد مسن خانواده نیز قصه های قدیمی تعریف می کنند و خوردن هندوانه، آجیل و انار و شیرینی و میوه های مختلف از جنبه های نمادین اولین شب زمستان است. شب یلدای امسال، اما با سال های قبل تفاوت دارد، زیرا در این دورهمی خانوادگی، کرونا نیز بدون دعوت و سرزده می آید و ممکن است این مهمان ناخوانده، جشن طولانی ترین شب سال را تبدیل به عزایی طولانی کند.

با وجود همه محدودیت های اعمال شده، هنوز روزانه 200 تا 300 نفر از هموطنان مان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می دهند، هنوز هم بسکمک از شهر ها شرایط قرمز دارند و طبق گفته مسئولان وزارت بهداشت هر چند فرایند بستری مبتلایان به کرونا با اجرای محدودیت های هوشمند در کشور، اندکی کاهش یافته، اما هنوز شرایط در بسکمک از شهر ها و استان های کشور شکننده و آسیب پذیر است و کوچک ترین بی توجهی می تواند به بهای از دست دادن جان تمام شود.

در حالی که تمام مسئولان توصیه به عدم برگزاری دورهمی و جشن های خانوادگی می کنند شاهد آن هستیم که بسکمک از افراد در تدارک برگزاری جشن یلدا هستند. به گفته دکتر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با توجه به سرد شدن هوا و فصل زمستان، مهم ترین عامل ایجاد بیماری و انتشار آن دورهمی های خانوادگی است. رئیسی همچنین تأکید کرده که دورهمی ها می توانند تا 51درصد عامل انتشار ویروس کرونا باشد.

پکیج یلدایی در رستوران ها!

در این میان، برخی از رستوران ها که به خاطر شیوع کرونا کسب و کارشان را از دست داده بودند، حالا به دنبال سودآوری هستند و به همین دلیل برای شب یلدا برنامه های ویژه ای در نظر گرفته اند. این رستوران ها قرار است به مشتریان خود خدمات یلدایی بدهند.

یکی از رستوران داران غرب تهران که خود را به عنوان مشتری معرفی کرده است، می گوید: هزینه برای هر نفر در شب یلدا 250 هزار تومان است که شامل منوی باز شام، آجیل، هندوانه، انار و نوشیدنی می شود. همچنین موسیقی زنده به مناسب شب یلدا پخش خواهد شد و سرویس چای نیز برای شما آورده می شود.

او در پاسخ به این سؤال که به دلیل محدودیت های شبانه چطور به خانه بازگردیم، با اطمینان می گوید: این هفته محدودیت های شبانه کرونا تمام می شود، تا شب یلدا دیگر محدودیتی در این زمینه وجود ندارد!

آن طور که به نظر می رسد، رستوران داران دلشان را به کاهش محدودیت های کرونایی خوش و به همین دلیل تبلیغات یلدایی شان را آغاز کرده اند، بنابراین ادامه محدودیت های شبانه و حتی شدیدتر شدن آن در شب یلدا ضروری است، زیرا مانع از تجمع افراد در رستوران ها و کافه ها می شود.

باید محدودیت های شبانه ادامه پیدا کند

در همین رابطه دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می گوید: باید محدودیت های شبانه ادامه پیدا کند، زیرا در ساعت معین شده 21 تا 4، کسی کار ضروری ندارد و افراد، بیشتر در این بازار زمانی به رستوران ها می فرایند یا خرید غیرضرور انجام می دهند. همچنین این محدودیت ها از نظر اقتصادی نیز آسیبی به کسب و کار ها وارد نمی کند.

او ادامه می دهد: نشستن در رستوران ها یکی از عامل انتقال کروناست، زیرا افراد برای غذا خوردن ماسک هایشان را درمی آورند و مشغول صحبت می شوند، همین صحبت کردن و همهمه ایجاد شده، ویروس کرونا را در محیط پخش می کند و باعث سرایت بیماری از یک میز به میز دیگر می شود.

به عقیده عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، دورهمی ها و مهمانی ها اغلب در شب برپا می شود، بنابراین محدودیت های شبانه می تواند به عنوان یک عامل بازدارنده برای عدم خروج مردم از خانه هایشان باشد.

محرز اظهار می دارد: عید نوروز شاهد آن بودیم که بیشتر مردم دید و بازدید ها را کنار گذاشتند و با همین همکاری مردم بود که آمار شیوع کرونا کاهش پیدا کرد، اما بعد از مدتی این مسئله جدی گرفته نشد و شاهد برگزاری جشن ها، مهمانی ها و دورهمی ها بودیم که در نهایت شیوع کرونا به حدی زیاد شد که حتی در بیمارستان ها جایی برای پذیرش بیمار وجود نداشت. ممکن است این اتفاق در شب یلدا نیز بیفتد و هر کسی با بی توجهی نسبت به خطر ویروس کرونا، می تواند جان عزیزانش را به خطر بیندازد.

مطرح کردن اعمال محدودیت های کرونایی شب یلدا

او با تأکید بر اینکه مردم شب یلدا را در خانه خودشان و تنها برگزار کنند، می گوید: در جلسه کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا حتماً نگرانی ها درباره شب یلدا مطرح می شود تا محدودیت هایی در این زمینه اعمال و مانع از تردد افراد برای رفتن به دورهمی ها شویم تا مبادا با سهل انگاری ها آمار ابتلا به کرونا و فوت در اثر آن صعودی شود.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن هشدار نسبت به خطر عادی انگاری کرونا اظهار می دارد: تجمع، بیماری را زیادتر می کند، بنابراین مردم برای تهیه اقلام شب یلدایی از فروشگاه های خلوت خرید کنند و وارد مغازه های شلوغ نشوند.

محرز با توصیه به مردم که همچنان به همکاری در رعایت پروتکل های بهداشتی ادامه دهند، می گوید: با رعایت و همکاری مردم است که می توانیم بیماری کرونا را به تدریج کاهش دهیم، به طور حتم اگر مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند، ممکن است مجدداً در زمستان دچار مسائل بسکمک شویم.

یلدای امسال را مجازی برگزار کنیم

دکتر مسعود نوروزی، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به درپیش بودن شب یلدا و پهن شدن بساط دورهمی ها به ایسنا گفت: به خاطر حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان یلدای امسال را همانند دیگر مراسمات به صورت مجازی برگزار کنیم. او با بیان اینکه برگزاری تجمعات و گردهمایی های خانوادگی عامل اصلی شیوع ویروس کروناست، گفت: دورهمی های خانوادگی می تواند به گسترش زنجیره انتقال ویروس کمک کنند، این دورهمی های خانوادگی ممکن است به شیوع خوشه ای ویروس نیز منجر شود، بنابراین همچنان بر تداوم همراهی و همکاری مردم در قطع زنجیره شیوع کرونا، تأکید داریم و توصیه می کنیم مردم از تردد های غیرضروری در شهر خودداری کنند.

نوروزی با تأکید بر پرهیز از دورهمی های خانوادگی ها گفت: به خاطر حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان یلدای امسال را همانند دیگر مراسمات به صورت مجازی برگزار کنیم.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بهترین راه پیشگیری را رعایت پروتکل های بهداشتی دانست و گفت: با کمترین بی توجهی همه زحمات کادر بهداشت و درمان زیر سؤال خواهد رفت و هیچ تلاشی به صورت یک طرفه اثربخش نخواهد بود. به طور حتم عدم توجه به پروتکل های بهداشتی اوضاع را وخیم تر می کند.

بنابراین اگر قرار است امسال نیز مانند سال های گذشته جشن یلدای خوشی را داشته باشیم باید از راه هایی، چون تماس تلفنی یا برقراری تماس تصویری با عزیزانمان استفاده کنیم، تا یلدایی باشد که بتوانیم سال ها بعد خاطره اش را به شادی نقل کنیم نه اینکه در آن یکی از عزیزانمان را به خاطر کرونا از دست دهیم و تلخ ترین شب سال را برای خود ثبت کنیم.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و وبلاگ انار هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عزای طولانی پس از دورهمی طولانی&zwnjترین شب سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزای طولانی پس از دورهمی طولانی&zwnjترین شب سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید